Matkatarkus

Tarkused päevaks enne matka:

 

1. Otsi välja asjad, mida kaasa võta. Kaasa tuleb võtta vaid need asjad, ilma milleta ei ole võimalik hakkama saada. Asjad, millistele võib-olla leiate ka rakendust, jätke julgelt koju.
2. Kaasavõetavad asjad tuleb pakkida. Pakkimise juures tuleb arvestade nende arvatava kasutamise aega ja sagedust. Halb oleks kui päikesekreemi pärast tuleb sõidu ajal kogu koti sisu ümber tõsta. Pakkida tuleb niiskuskindlalt – vähemalt vahetus- ja ööbimisriided . Taevast tulev vesi on teinekord hullemgi kui tühine vette kukkumine.
3. Elektroonika (telefoni) pakkimiseks on hea kasutada spetsiaalseid veekindlaid kaelakotte. Riiete kuivas hoidmiseks aga selleks ettenähtud erinevas suuruses olevaid niiskuskindlaid kotte.

 

Tarkused matkapäevaks:

 

1. Oma pakid on mõistlik paigutada kanuus istmete alla, et and ei segaks teid ning siduda nööriga ka istme külge. Siis ei uju nad omapäi allavoolu kui te tõesti peaksite ümber minema.
2. Selga tuleb panna pääste- või ohutusvestid ning kiirevoolulistel kärestikel ka pähe kiivrid.
3. Kanuu on paremini juhitav tagumise aerutaja tõmmetest seetõttu on soovitatud, et kogenum matkaja istub taga ja väiksemate kogemustega kaaslane kanuu ninas. Samas on aga nii, et kõikvõimalikke takistusi (kivid, oksad, juurikad jms) näeb eesistuja paremini ja varem. Kui kogemustega sõitja istub ees, on lahenduste leidmine operatiivsem. Seetõttu soovitame meie hoopis sellist variant.
4. Õige tõmme mõlaga näeb välja selliselt, et tõmmet alustatakse võimalikult eest (hoides mõla vertikaalselt parda kõrval vees) ning tõmme tehakse enda istumise või puusa jooneni. Kui te ei plaani kohe uut tõmmet teha, siis võtke mõla veest välja, et ta ei pidurdaks hoogu.
5. Ärge jätke mõla järelevalveta! Nähes midagi pildistamisväärset tuleb enne fotoka otsimise algust mõla panna korralikult kanuusse. Kui jätate ta risti üle kanuu on oht, et mingi oksake rabab selle kaasa.
6. Ärge tõuske sõidu ajal kanuus püsti. Kaldale mines väljub esimesena kanuu ninas istuja ja hoides kanuud kinni aitab teistel väljuda.
7. Madalate okste alt läbi sõites kummarduge alati ette või taha, mitte külgedele.
8. Okste alt läbi sõites ei tohi okstest kinni haarata – jõgi kannab kanuud ikka edasi ja teie kaotate selliselt tasakaalu. Ümberminek on siis üsna tõenäoline. Kui näete kiirevoolulistes kohtade väliskurvis madalale jõe kohale kaarduvaid puid, siis suunake oma kanuu juba aegsasti sisekurvi poole – sisekurvis on vee vool alati aeglasem.
9. Kärestike läbimisel püüdke juba kaugemalt leida vee peavoolu kohta (seda reedab nn voolu keel) ning hoides kanuud otse voolus on kärestiku läbimine lihtne.

 


Meeskond on “voolu keele” leidnud.

 

10. Kärestiku läbimise või takistusest möödumise otsus tuleb vastu võtta võimalikult vara. Ohtlik on kärestikule minna külg ees. Vajadusel tuleb tagurpidi aerutades anda kanuule tagasi käik.
11. Kui matkatarkusest ei olnud abi ja kanuu on siiski ümber läinud, siis kanuu veest välja tõstmiseks keerake see juba vees küljele. Nii käib teie jõud kanuust üle.

 

 

12. Kindlasti esineb teilgi ootamatuid olukordi, mida ei oska keegi ette näha

 

Mõla ei tohi ära anda

 

Tarkused päevaks peale matka:

 

1. Kirjuta meile ja anna tagasisidet, mis matkal meeldis ja mis meeldis veel rohkem.